Styropian grafitowy czyli nowe standardy w izolacji termicznej
Jak zmniejszyć zużycie energii, obniżyć rachunki i jednocześnie wesprzeć proekologiczne dążenia społeczeństwa? Odpowiedzi na te pytania jest wiele. Przeważnie dotyczą one codziennych, małych starań, które w większej skali mają ogromne znaczenie zarówno dla ochrony przyrody, jak i dla domowego budżetu. Nadal można wyróżnić większe decyzje, które podejmujemy jednokrotnie, aby potem cieszyć się z określonych korzyści. Zaliczyć możemy do nich np. decyzje związane z konstrukcją domów, w których mieszkamy. Rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że regularnie dowiadujemy się o newsach dotyczących sposobów na stworzenie energooszczędnych, inteligentnych budynków. Większość takich rozwiązań, ze względu na cenę, jest jednak niedostępna dla większości osób. Na szczęście, wśród materiałów izolacyjnych, możemy znaleźć opcje, które upowszechniły się już na tyle, że stały się dostępne dla dużo większej grupy ludzi. Jedną z nich jest styropian grafitowy.
Czym charakteryzuje się grafitowy styropian do izolacji termicznej?
Styropiany od dawna są powszechnie używane w budownictwie. Najnowsze zdobycze technologii sprawiają, że ich walory użytkowe regularnie się zwiększają. Bez przerwy opracowuje się rozwiązania, które są jeszcze bardziej odporne na uszkodzenia, na wilgoć i mają lepsze właściwości izolacyjne niż ich poprzednicy. Te starania mają konkretny cel – oszczędność. Można ją rozumieć dwojako – i jako mniejsze wydatki, i jako mniejszy wkład w zanieczyszczanie środowiska. W efekcie budownictwo energooszczędne staje się coraz bardziej popularne. W przeciwieństwie do tradycyjnego budownictwa, używa się tutaj energooszczędnych elementów, które, chociaż jeszcze nie dawno były uważane za lekka ekstrawagancję, dziś stały się standardem.
Innowacyjny grafitowy styropian do ocieplania ścian to idealny przykład rozwoju tradycyjnego, od lat używanego produktu i dostosowania go do wymogów XXI wieku. To, co wyróżnia go na tle już nieco przestarzałych, białych wariantów, to doskonałe właściwości izolacyjne. Udało się je osiągnąć, dzięki wykorzystaniu polistyrenu wzbogaconego o grafit. To właśnie ten komponent sprawia, że styropian lepiej absorbuje promieniowanie podczerwone i zapobiega ucieczce ciepła z obiektu.
Grafitowy styropian do izolacji elewacji – kilka słów o parametrach
Na czym polegają konkretnie atrakcyjne właściwości styropianu grafitowego? Żeby się tego dowiedzieć, warto bliżej zapoznać się z jego parametrami. Te, oczywiście, mogą różnić się w zależności od przeznaczenia lub od producenta. Zawsze jednak przewyższają białe tradycyjne warianty.
- Współczynnik λ
To właśnie ten parametr określa właściwości izolacyjne produktu. W przypadku grafitowego styropianu do ocieplania elewacji wartości te sytuują się w granicach 0,030-0,033. Oznacza to, że wybierając ten wariant, zapewniamy budynkowi o 25% lepszą izolację cieplną w porównaniu do styropianu białego. W tym miejscu warto wspomnieć, że w niektórych wariantach białych udało się obniżyć współczynnik lambda, ale nadal stosunek poziomu izolacji termicznej do ceny przedstawia się tu dużo gorzej niż w styropianach grafitowych.
- Cieńsza warstwa izolacji
Stosując grafitowy styropian do izolacji ścian, nie musimy pokrywać ściany grubą warstwą. Dzięki niskiemu współczynnikowi lambda, możemy osiągnąć świetne rezultaty, stosując cieńszą warstwę, niż zastosowalibyśmy, używając białego styropianu. Chociaż pozornie może wydawać się, że te kilka centymetrów nie robi dużej różnicy, czasem dodatkowa grubość negatywnie wpływa na funkcjonalność np. balkonu.
Styropian grafitowy – czy tylko do izolacji ścian?
Należy zaznaczyć, że podobnie jak w wariancie białym, tak i tutaj dostrzec można spore zróżnicowanie produktów. Takiego materiału izolacyjnego z powodzeniem użyjemy nie tylko na elewacjach, ale również i na innych częściach budynku, w tym na dachu i na fundamentach. W dobrze wyposażonych sklepach, takich jak Styrnet, znajdziemy wiele wariantów, które bez problemu dopasujemy do aktualnych potrzeb.