Układanie kostki brukowej – jak się do tego przygotować?
Kostka brukowa to materiał, przy pomocy którego wykonasz estetyczny i funkcjonalny podjazd na swojej posesji. Zanim jednak przystąpisz do jej układania, powinieneś odpowiednio przygotować podłoże. Zobacz, jak to prawidłowo wykonać, by stworzyć podjazd nie tylko piękny, lecz również trwały!
Jakie narzędzia będą Ci potrzebne?
Zanim rozpoczniesz układanie kostki brukowej na gruncie, powinieneś przygotować odpowiednie narzędzia, które będą przydatne podczas pracy. Oto najpotrzebniejsze z nich:
– młotek brukarski – gumowe młotki są przeznaczone do dobijania do siebie poszczególnych elementów tak, by leżały bardzo blisko siebie. Dzięki temu nie będą się później poruszać podczas chodzenia po ułożonej kostce,
– miara – przyda się szczególnie wtedy, gdy będziesz układać z kostki regularny wzór. Umożliwi Ci zachowanie właściwych proporcji tak, by końcowy efekt był zadowalający,
– grabie – dzięki nim rozgarniesz warstwę podbudowy tak, by była równomiernie rozłożona na całym podłożu. Najlepiej sprawdzi się tu model stalowy z co najmniej 15 zębami,
– poziomica – dzięki niej łatwo zadbasz o to, aby nawierzchnia była perfekcyjnie równa na całej powierzchni,
– ubijak – zastosujesz go, aby dokładnie ubić, a tym samym utwardzić podłoże. Zapobiegnie to późniejszemu zapadaniu się kostki na skutek chodzenia,
– szlifierka kątowa – wykorzystasz ją, aby dowolnie przycinać kostkę tak, by pasowała do wytyczonych krawędzi. Wybierz narzędzie z diamentową tarczą, które nie stępi się podczas obróbki tak twardego materiału.
Wytyczenie miejsca pod kostkę brukową
Jeśli chcesz ułatwić sobie wykonanie pracy, rozplanuj podłoże z kostki tak, by nie było konieczne docinanie okładziny pod wymiar lub by było go jak najmniej. Pamiętaj, że wszystkie łuki i zaokrąglenia to dodatkowa praca, która wymaga dokonania precyzyjnego pomiaru i cięcia.
Do oznaczenia miejsca, w którym ma zostać położona kostka, zastosuj paliki oraz sznurki. Wykorzystaj je również do wytyczenia wzoru tak, abyś później wiedział, jak rozplanować konkretne elementy w taki sposób, by tworzyły motyw. Wokół wzoru pozostaw kilkunastocentymetrowy kawałek wolnej przestrzeni – pozwoli Ci to na późniejsze wprowadzenie ewentualnych poprawek.
Podbudowa pod kostkę – jak ją wykonać?
Trwałość podłoża z kostki brukowej w dużej mierze zależy od tego, jak starannie została wykonana jej podbudowa i podsypka. Grubość warstwy podbudowy jest zależna od rodzaju podłoża – jeśli chcemy ułożyć kostkę na lekko podmokłym gruncie, powinna być grubsza. Na suchym gruncie możesz spokojnie zastosować cieńszą warstwę. Weź również pod uwagę to, jak będziesz wykorzystywać gotowy podjazd. Na użytek pieszych i samochodów osobowych w zupełności wystarczy podbudowa o grubości 20 mm. Jeśli jednak zamierzasz jeździć po niej samochodami ciężarowymi, powinna wynosić nie mniej niż 40 mm.
Podbudowa spełnia również inną funkcję. Wykonując ją, jednocześnie profilujesz podłoże w taki sposób, aby ułatwić odprowadzanie z niego wody opadowej. Powinieneś więc zapewnić mu odpowiedni spadek – najlepiej, żeby wynosił od 3 do 4%.