W jaki sposób poprawić glebę? Praktyczne porady

Jakość ziemi w ogrodzie często pozostawia wiele do życzenia, bywa ciężka, gliniasta, piaszczysta lub o nieprawidłowym odczynie. Takie warunki nie sprzyjają uprawie roślin, ale przy odrobinie wiedzy i zapału do pracy jesteśmy w stanie zmienić ten stan rzeczy.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem ogrodniczym online Euroogrod.com.pl

Możliwości jest wiele, można zastosować nawozy organiczne (kompost, obornik) lub mineralne, a także rozłożyć równomiernie warstwę żyznej ziemi o odpowiednich jakościach. Aby jednak cała operacja miała sens i przyniosła satysfakcjonujące rezultaty, należy wyjść od zdiagnozowania problemu.

Badanie gleby

Niektóre charakterystyki gleby jesteśmy w stanie ocenić sami w czasie prac w naszym ogrodzie, inne kwestie będą jednak wymagały fachowego badania. Należy do nich określenie pH podłoża, które sprawdza się za pomocą kwasomierza. Jest to o tyle ważne, ze zdecydowana większość roślin preferuje odczyn lekko kwaśny lub obojętny, to jest pH 6,0-7,0. W takich warunkach bytuje w ziemi wiele pożytecznych mikroorganizmów, a składniki odżywcze w niej zawarte są łatwiej przyswajalne. 

Dobrze wiedzieć, że pH gleby może się zmieniać na przestrzeni lat. Wpływa na to zawartość wapnia w podłożu – im go mniej, tym ziemia jest bardziej kwaśna – który jest wypłukiwany przez opady atmosferyczne i pobierany w dość dużych ilościach przez rośliny.

Ponadto do pogorszenia jakości gleby przyczyniamy się też my sami. Podejmując prace budowlane, sprawiamy, że dostaje się do niej wiele niekorzystnych związków, a nadmiernie dbając o działkę, nie dopuszczamy do tworzenia się potrzebnego humusu. W efekcie, z czasem ilość wapnia może spadać, co skutkuje gorszym wzrostem i marnieniem roślin, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest regularne badanie odczynu ziemi i, w razie konieczności, wapnowanie.

Wapnowanie gleby

Jeżeli okaże się, że pH w naszym ogrodzie jest zbyt niskie, podłoże należy zwapnować przy użyciu kredy ogrodniczej lub dolomitu. Zabieg ten wykonuje się jesienią lub wczesną wiosną, około trzy tygodnie przed kopaniem ziemi, trzeba jednak mieć na uwadze, że nawozów wapiennych nigdy nie łączy się z innymi. Mogłoby to zaowocować szeregiem reakcji chemicznych, które doprowadziłyby do wytworzenia się nieprzyswajalnych i szkodliwych dla roślin substancji. Najlepiej przeprowadzać wapnowanie profilaktycznie, raz na około trzy lata.

Nawozy naturalne

Nawozy ogrodowe naturalne, czyli kompost i obornik, mogą zdziałać cuda. Poprawiają strukturę gleby, dostarczają niezbędnej dla wzrostu roślin próchnicy, wzbogacają ją w składniki odżywcze i sprawiają, że ziemia zatrzymuje więcej wody. Trzeba tu jednak podkreślić, że jakość nawozów naturalnych zależy przede wszystkim od ich składu.

Dla uzyskania pełnowartościowego kompostu nie wystarczą zgrabione jesienią liście. Im większa różnorodność tym lepiej, dlatego warto wrzucać do kompostownika resztki z kuchni, chwasty, ucięte części roślin itp.

Mieszanki torfowe

Torf odpowiada za poprawę struktury gleby i wprowadzenie do niej dużej ilości substancji organicznych, co ma znaczenie dla procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych zachodzących w podłożu. Dwa najczęściej wykorzystywane w ogrodnictwie rodzaje torfu, to torf kwaśny i torf odkwaszony.

Torf kwaśny to torf nieprzetworzony o pH od 3,5 do 4,5. Stosuje się go w celu przystosowania podłoża pod rośliny preferujące kwaśny odczyn ziemi, między innymi wrzosowate, hortensje i azalie.

Torf odkwaszony uzyskuje się poprzez odkwaszenie torfu kwaśnego za pomocą węglanu wapnia, aż do uzyskania pH 5,5-6,5. Doskonale sprawdza się w razie konieczności poprawienia jakości gleby pod uprawę roślin ozdobnych.

Nawozy mineralne

Chcąc się cieszyć pięknym ogrodem nie obejdziemy się bez nawozów mineralnych: fosforowych, potasowych i azotowych. Stosuje się je przede wszystkim wczesną wiosną, celem wzbogacenia podłoża przed najważniejszym dla roślin etapem wegetacji.

Ważne jest aby stosować wyłącznie najlepszej jakości nawozy od sprawdzonych producentów, takie  jak nawóz do ogrodu substral, który występuje w wersji do trawnika, iglaków i kwiatów, dzięki czemu w pełni pokrywa zapotrzebowanie każdej działki.

Stosując nawozy mineralne trzeba ściśle przestrzegać zaleceń producenta i nie przekraczać zalecanych dawek, bo nadmiar minerałów w glebie może być równie szkodliwy co niedobór.
 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij