Wentylacja w małym biurze – jaką metodę wybrać?
W dzisiejszych czasach nikt sobie nie wyobraża pomieszczeń biurowych bez dobrze działającej wentylacji. Dzięki wentylacji z rekuperatorem oprócz wymiany powietrza, czyli wyciągania zużytego z jednoczesnym nawiewaniem czystego powietrza przez nawiewniki, możemy oszczędzać ciepło, które zostało nagromadzone w budynku. Co to jest właściwie ten rekuperator i czy to dobre rozwiązanie do biura?
Jest to nic innego jak element systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i może być idealnym rozwiązaniem w pomieszczeniach biurowych – małych i tych open space.
Dlaczego rekuperacja jest lepsza od zwykłej wentylacji?
Dzięki rekuperacji następuje odzysk ciepła ze zużytego powietrza, które jest usuwane z pomieszczenia przez kanały wyciągowe. Następnie zużyte powietrze kierowane jest na filtr oraz wymiennik, gdzie oddaje swoje ciepło i dalej usuwane jest poza budynek.
Świeże powietrze, zanim dotrze do wymiennika również jest filtrowane, następnie w wymienniku przejmuje ciepło strumienia zużytego powietrza i już ogrzane trafia do pomieszczeń.
W zwykłej wentylacji jedynie możemy usuwać zużyte powietrze z pomieszczenia. Można rzec, że rekuperatory są bardziej efektywne od zwykłej wentylacji.
Co nie znaczy, że używanie zwykłego wyciągu jest złe. Tradycyjna wentylacja w porównaniu do rekuperacji jest po prostu nieekonomiczna. Jednak wszystko zależy od potrzeb i nakładów finansowych.
Na jakiej zasadzie działają rekuperatory?
W instalacji, gdzie znajdują się rekuperatory następuje jednocześnie pobór zimnego powietrza z zewnątrz za pomocą czerpni oraz pobór zużytego powietrza z pomieszczeń takich, jak łazienka i kuchnia. W tych pomieszczeniach temperatura jest zwykle wyższa niż temperatura w pozostałych miejscach w domu.
Następnie powietrze świeże i zanieczyszczone kierowane jest na wymiennik i filtr – to tam usuwane są zanieczyszczenia z brudnego powietrza oraz odzysk ciepła z powietrza pochodzącego z łazienki i kuchni.
W tym samym czasie świeże powietrze ogrzewane jest w wymienniku. Po odebraniu możliwie największej ilości ciepła świeże powietrze kierowane jest przez kanały nawiewne do pomieszczeń lokalu.
Warto pamiętać przy montażu rekuperacji, że kanały nawiewne należy odpowiednio zaizolować. Dzięki zastosowaniu izolacji będą mniejsze straty ciepła.
Dlaczego warto stosować rekuperację w małych pomieszczeniach biurowych?
Podczas budowy nowych biurowców coraz więcej deweloperów decyduje się na zastosowanie rekuperacji w małych pomieszczeniach. Dzięki zastosowaniu rekuperacji w biurowcach możemy utrzymać komfort cieplny w pomieszczeniach, gdzie znajdują się pracownicy.
Oprócz komfortu cieplnego dzięki rekuperacji następuje szybsza wymiana powietrza oraz szybkie usuwanie zbyt dużej wilgotność w powietrzu, która niekorzystnie wpływa na pracowników. Kolejną zaletą rekuperatora jest powietrze wolne od wirusów bakterii, roztoczy i różnego rodzaju kurzu w pomieszczeniach.
Warto też dodać, że system rekuperacji możemy podłączyć do systemu automatyki i zastosować czujniki temperatury oraz wilgoci w powietrzu. Nowoczesna automatyka sprawia, że możemy sterować rekuperacją za pomocą komputera czy smartfona lub połączyć ją z systemami inteligentnych budynków.
Jak widać rekuperatory to nie tylko czyste powietrze i odzysk ciepła. Dzięki rekuperacji wzrasta efektywność pracowników, co zdecydowanie przekłada się na szybszą pracę i zmniejsza ilość nieobecności z powodu chorób. Lokalne firmy, takie jak ta: http://www.bartoszwentylacja.com.pl/, oferują fachową obsługę, szybki montaż i instalację.
Najczęstsze błędy podczas montażu rekuperacji
Każdy z nas wie, że bez wiedzy na pewien temat trudno jest nam coś dobrze zrobić. Tak samo jest i z rekuperacją. Najczęstszym błędem jest montaż rekuperacji bez projektu. Warto jest wydać pieniądze na projekt, dzięki któremu podczas montażu unikniemy błędów.
Podczas projektowania, projektant dobiera między innymi średnice kanałów czy wydajność rekuperatora. Kolejnym błędem popełnianym przez inwestorów jest brak izolacji na kanałach, który sprawia, że spada ilość odzyskanego ciepła a co za tym idzie spada efektywność rekuperatora.
Następnym błędem popełnianym przez monterów jest montaż źle dobranych średnic przewodów – nieodpowiednia średnica przewodu sprawia, że cała instalacja jest mało efektowna a co za tym idzie spada komfort cieplny użytkowników pomieszczenia.
Jak widzimy warto wykonać projekt instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, a następnie montaż całej instalacji powierzyć profesjonalnym firmom, których z roku na rok coraz więcej jest w naszym kraju.