Z ilu warstw powinna składać się dobra podłoga?
Wybór rodzajów posadzek na rynku jest bardzo duży. Rzadko jednak pamiętamy o tym, że dobrze położona podłoga składa się z kilku warstw, nie tylko z posadzki. Często od jakości materiałów zamontowanych pod posadzką zależy jakość użytkowania posadzki terakotowej drewnianej czy wykonanej z innego materiału.
Artykuł powstał we współpracy z firmą W.Awruk
Warstwy podłogi a wysokość pomieszczenia
Wysokość wszystkich warstw podłogi ma także wpływ na wysokość pomieszczenia. Przed przystąpieniem do prac należy zapoznać się z rożnymi wariantami montażu podłogi. Białystok i inne duże miasta oferują kompleksowe usługi montażu wraz z zakupem materiałów. Jako konsumenci powinniśmy być jednak świadomi dokonywanych wyborów. Od tego na jaką formę izolacji i rodzaj posadzki się zdecydujemy zależeć będzie to o ile obniży się pomieszczenie, w którym podłogę kładziemy.
Co daje dobra izolacja podłogi
Podłogi pełnią nie tylko funkcję estetyczną i użytkową. Poza wyglądem, trwałością i łatwością utrzymania czystości powinniśmy pamiętać także o innych funkcjach dobrej podłogi. Białystok to jedno z miejsc, gdzie jest wielu doskonałych specjalistów znających się na rzeczy.
Dobry fachowiec powinien poinformować klienta między innymi o tym, że podłoga i jej odpowiednia izolacja ma wpływ na izolację cieplną pomieszczenia. Dobrze izolowana podłoga pomaga zaoszczędzić na ogrzewaniu. Właściwie zamontowane podłogi z odpowiednią ilością warstw tłumią także dźwięki, co jest niezwykle istotne nie tylko dla osób mieszkających w blokach, ale także w piętrowych domach jednorodzinnych.
Jeśli kładziemy podłogę na stropie, nie na gruncie warstw izolujących jest mniej. Bezpośrednio na stropie układa się warstwę styropianu około 3 cm, na niej podkład podłogowy o grubości 4 cm, na samej górze posadzkę o grubości od 0,15 do 8,5 cm. Inny wariant zakłada zastosowanie zamiast styropianu suchego jastrycha. Jest to zespół dwóch płyt pierwsza spodnia to płyta gipsowo-włóknowa, druga drewnopochodna, warstwa ta ma grubość około 4 cm.
Podłoga a izolacja przed wilgocią
W przypadku podłóg kładzionych na gruncie, jak ma to miejsce w przypadku parteru domu jednorodzinnego należy zwrócić szczególną uwagę na zastosowanie warstw izolacyjnych chroniących przed wilgocią. Na warstwie żwiru, piasku lub pospółki znajduje się warstwa betonu konstrukcyjnego.
Na niej powinna być odpowiednia izolacja przeciwwilgociowa – z folii lub papy. Ważne jest to, aby znajdowała się pod warstwą wełny izolacyjnej. Papa powinna mieć grubość około 3-5 mm, z kolei folia może być cieńsza od 0,2 do 0,5 mm grubości.
Na warstwie izolującej przed wilgocią układa się wełnę termiczną. W zależności od tego czy zależy nam na tym, aby dom był pasywny stosujemy cieńszą lub grubszą warstwę. Najcieńsza zalecana ma 8 cm, w domach energooszczędnych należy zastosować watę nawet 20 cm.
Wełnę można zastąpić styropianem. Ważne, jeśli stosujemy ogrzewanie podłogowe, styropian powinien mieć grubość przynajmniej 10, a nawet 20 cm. Na wełnie kładziemy kolejną warstwę izolującą przed wilgocią. W tym wypadku stosuje się specjalną folię (0,2-0,5 cm). Ma ona za zadanie chronić podkład podłogowy przed zawilgoceniem.
Na tych warstwach izolujących układamy podkład podłogowy – jego grubość waha się od 3 do 8 cm. Ostatnią warstwą, jedyną widoczną jest posadzka. W zależności od użytego materiału może mieć o 0,15 do 8,5 cm. Warstw izolujących wymagają wszystkie podłogi w tym podłogi drewniane. Białystok oferuje szereg składów budowlanych i ekip budowlanych znających zasady sztuki budowlanej.
Należy się wystrzegać fachowców, którzy proponują nam układanie posadzki bez odpowiedniej izolacji. Jest to krótkowzroczna oszczędność, która może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami i koniecznością szybkiego remontu.
Podłogi drewniane układane na stropie
Nieco inaczej rzecz się ma jeśli układamy podłogę na stropie. Ma to miejsce w wypadku piętra domu, lub mieszkania w bloku. Taka podłoga jest cieńsza od tej kładzionej na gruncie. Główną rolę odgrywa tutaj izolacja akustyczna, z kolei w przypadku podłogi na gruncie najważniejsze są izolacja termiczna i przeciwwilgociowa.
W przypadku drewnianych podłóg stosuje się czasem jaszcze inną metodę. Zakłada ona zastosowanie wełny mineralnej o grubości około 5 cm. Między nią a posadzką znajduje się pustka powietrzna, a konstrukcja podłogi wsparta jest na legarach i gumowymi podkładkami.
Taka podłoga ma grubość około 14 cm. W podobny sposób można skonstruować podłogę z większej ilości warstw. Na legarach nad watą mineralną układając płytę drewnopochodną. Na niej specjalny podkład niwelujący nierówności i tłumiący hałas.
Ma on grubość od 0,4 do 0,7 cm. Na nim układa się kolejną płytę drewnopochodną – ważne aby była sztywna i dopiero na tej warstwie ułożyć posadzkę. Takie rozwiązania stosuje się zwykle jeśli planujemy położyć podłogi drewniane. Białystok i jego okolice to doskonałe miejsce na znalezienie dobrych specjalistów.
Planując podłogi w swoim domu, pamiętajmy, że składają się one z wielu warstw. Grubość warstw podłogi wpływa na ostateczną wysokość pomieszczeń. Nie można jednak rezygnować z izolacji termicznej, przeciwwilgociowej czy akustycznej podłóg, gdyż negatywnie wpłynie to na użytkowanie domu czy mieszkania.