Przestrzeń przed domem to nasza wizytówka. Każdy właściciel ma inną wizję, inny charakter i inne potrzeby. Jak pomóc w wyborze idealnego rozwiązania? Przychodzimy z pomocą. Oto kilka wskazówek na zagospodarowanie terenu wokół domu.
Gdy prace związane z wykończeniem domu dobiegną końca, przychodzi pora na aranżację zewnętrznej przestrzeni, czyli projekt zagospodarowania terenu. Najważniejszymi, często użytkowanymi miejscami są podjazd, strefy wyjścia oraz ogród. Muszą one charakteryzować się doskonałą trwałością, odpornością na czynniki atmosferyczne, mechaniczne, a także współgrać z pozostałymi elementami nieruchomości. Firma Roboty Ziemne Szczucki wskaże kilka pomysłów na ciekawe zagospodarowanie terenu.
Taras w nowej odsłonie
Plan zagospodarowanie skupia takie miejsca jak taras, który stanowi szczególny punkt, ponieważ w tym miejscu spędza się sporo wolnego czasu. Jego zastosowanie jest obszerne- poprzez odpoczynek w fotelu, po świętowanie ważnych dat, rozmowy z przyjaciółmi, aż po wspólne grillowanie z rodziną. Taką przestrzeń użytkują zarówno dorośli, jak i dzieci. Należy zatem pamiętać o wszystkich domownikach i zaaranżować teren w taki sposób, by dogodzić każdemu. Taras może zawierać część wypoczynkową, kącik jadalniany, a nawet mały plac zabaw bądź boisko. Z jakich materiałów powinien zostać zbudowany? Najlepiej z takich, które będą dobrze komponować się z budynkiem. Warto postawić na uniwersalne płyty tarasowe, które podkreślą elegancję. Mogą to być płyty kwadratowe, prostokątne, heksagonalne, z przetarciami i wybarwieniami. Często wybiera się powszechne szarości. Równie dobrym rozwiązaniem jest kostka brukowa bądź kamień naturalny.
Ścieżki ogrodowe
Ścieżki w ogrodzie to ważny element dekoracji. Służą głównie do łączenia poszczególnych części zieleńca. Ich układ oraz kształt jest całkowicie dowolny. Do wyboru są kręte alejki lub proste ścieżki. Idealnym materiałem, z którego można zbudować dróżki są: kostka brukowa, płyty tarasowe lub żwir.
Chodnik wokół domu
Chodnik pełni funkcję opaski wokół domu i warto wykonać go z utwardzonych nawierzchni. Kostka brukowa poradzi sobie znakomicie. Zabezpieczy dolne partie domu przez zabrudzeniem i dodatkowo będzie wyglądać estetycznie i atrakcyjnie.
Trwały podjazd
Pojazd musi charakteryzować się wysoką wytrzymałością. To na nim spoczywa test przeprowadzany przez pojazdy- ślady oleju, zabrudzenia. Poddawany jest również niekorzystnym warunkom atmosferycznym. Podjazd zatem musi zostać przygotowany profesjonalnie przez firmę zajmującą się pracami ziemnymi, taką jak Roboty Ziemne Szczucki, a także starannie wykonany z materiałów wykończeniowych, m.in. z ażurowych płyt czy kostki brukowej. Natomiast mniej trwałymi materiałami będą kruszywo i kamień grubszej frakcji.
Projekt zagospodarowania działki musi uwzględniać najważniejsze miejsca wokół domu. Jest to plan przemyślany, zgodny z oczekiwaniami właścicieli, funkcjonalny i estetyczny. Zawiera część opisową oraz rysunkową.