Zimne czy ciepłe światło – jak je wybrać?
Podczas wyboru lamp kierujemy się ich wyglądem. Warto jednak zastanowić się, czy światło w danym pomieszczeniu powinno być zimne, czy raczej ciepłe?
Jak rozpoznać światło zimne i światło ciepłe?
Światło dzielimy na ciepłe, neutralne i zimne. Czasem na opakowaniach żarówek niestety nie mamy informacji, czy jest to ciepłe, czy raczej zimne oświetlenie. Można z kolei sprawdzić je po Kelwinach, oznaczonych literą K. Jeśli zależy nam na zimnym świetle, konieczne będą żarówki mające od 4800 do 5000 K. Z kolei te modele emitujące od 2700-3000 K dadzą ciepłe światło. Kiedy, nie możemy się zdecydować się na dany kolor światła, wybierzmy żarówkę w przedziale od 3500-4000 K.
Im mniejsza będzie wartość wyrażona w Kelwinach, tym światło będzie bardziej przechodziło w kolor żółty.
Jakie światło wybrać do danego pomieszczenia?
Światło ciepłe daje więcej intymności, a także sprawia, że czujemy się znacznie bardziej zrelaksowani. To idealne oświetlenie do sypialni lub salonu. Wprowadza miły nastrój, a lekko żółty odcień sprawia, że łatwiej jest nam odpocząć. Ciepłe światło uwydatnia również ciepłą barwę detali w pomieszczeniu, np. kolory ścian. Wzrok mniej męczy się w pomieszczeniu oświetlanym w ten sposób. Z kolei zimne światło motywuje do koncentracji, a także pomaga pobudzić nas do działania. Jest więc stosowane w biurach, także tych domowych. Zimne światło sprawia też, że pomieszczenie wydaje się bardziej nowoczesne – jest więc używane w meblach, jako dodatkowa dekoracja. Stosuje się jak najczęściej w łazienkach, a także kuchni – takie oświetlenie lepiej uwydatnia każdy detal i oddaje kolor przygotowywanych potraw.
Jak dobrać rodzaj lamp do koloru oświetlenia?
Kolor światła można dopasować do rodzaju lamp – światło zimne będzie odpowiednie do punktowego światła, np. listwy nad blatem. Takie żarówki pasują także do nowoczesnych reflektorów, które można umieścić w garażu lub nad blatem roboczym, gdzie konieczne jest mocne i punktowe światło. Z kolei ciepłe światło pasuje do lamp bardziej klasycznych, w tym lamp wiszących, umieszczanych np. nad stołem w jadalni. Delikatnie żółte światło sprawdza się również w małych lampach nocnych oraz w lampie stojącej. Lampa biurkowa również może mieć taki rodzaj żarówki, zwłaszcza jeśli chcemy przy biurku nie tylko pracować, ale też relaksować się przy ciekawej książce.
Idealne lampy do pokoju dziennego i sypialni
Tam, gdzie konieczne jest delikatniejsze oświetlenie, które otuli zmysły oraz sprawi, że poczujemy się zrelaksowani, idealne będą lampy z pojedynczym lub podwójnym oświetleniem. Szklany klosz lekko rozproszy światło i da wrażenie nowoczesności.
W sypialni odpowiednie są także kinkiety – można umieścić je po bokach łóżka. Dadzą równomierne oświetlenie wokół łóżka, co doda temu pomieszczeniu uroku. Dodatkowo takie światło jest bardzo praktyczne – można wybrać, która strona łóżka będzie oświetlona. Sprawdza się to wtedy, kiedy jedna osoba woli poczytać przed snem, a druga chce już spać.
Nowoczesne lampy o pięknym designie dostępne są w sklepie Aldex.